تالیف کتابی دانشگاهی برای تدریس واحد درسی «حق تعیین سرنوشت»

سیدصادق حقیقت در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از انتشار کتابی دانشگاهی برای رشته حقوق بشر خبر داد.

به گفته او، کتاب «حق تعیین سرنوشت» که با همکاری مشترک دو انتشارات سمت و دانشگاه مفید منتشر می‌شود؛ کتاب دانشگاهی برای رشته حقوق بشر است که به عنوان مرجع مطالعه واحد درسی به همین نام در رشته حقوق بشر مورد استقاده قرار می‌گیرد. درواقع پیش‌تر منبع درسی برای این واحد دانشگاهی نداشته‌ایم و اثری که در این حوزه وجود دارد و تدریس می‌شد کتاب درسی نبوده که از سوی یک نویسنده روسی نگاشته شده بود.

حقیقت همچنین انتشار ویراست چهار کتاب «روش‌شناسی علوم سیاسی» را در دست چاپ دارد که با اضافه شدن ۱۷۰ صفحه نسبت به ویراست قبلی و انجام ویرایش محتوایی تا یک هفته دیگر برای چاپ می‌رود.

از این مولف و استاد دانشگاه همین چند هفته پیش نیز کتاب «فلسفه سیاسی و روش‌شناسی» از سوی انتشارات کویر منتشر شده است.

کتابی که با تأکید بر جماعت‌گرایی و سازه‌انگاری در مجموعه مطالعات و مصاحبه‌های نگارنده با متفکران داخلی و خارجی دو حوزه فلسفه سیاسی و روش‌شناسی را مدنظر قرار داده است. 

مصاحبه با مایکل والزر، مایکل سندل، امیتای اتزیونی، نیکلاس اونف، سیدحسین نصر و محی‌الدین مصباحی حاصل برخی از مصاحبه‌های این کتاب هستند. البته دو مصاحبه دیگر با مصطفی ملکیان و عباس منوچهری نیز بخش‌های دیگر این کتاب را تشکیل می‌دهند.
سیدصادق حقیقت در بخشی از مقدمه این اثر نوشته است: مهد جماعت‌گرایان و سازه‌انگاران ایالات متحده است. مصاحبه عمیق به انسان این امکان را می‌دهد که با فیلسوف سیاسی یا روش‌شناس وارد لایه‌های عمیق مباحث شود تا بسیاری از ناگفته ‌ها را بازگوید. همچنین، این امکان وجود دارد که انتقادات وارده به متفکران به شکل مستقیم و صریح با خودشان مطرح شود، تا ایشان پاسخ مورد نظر را ارائه کند. به نظر می‌رسد، مسائلی که در این مصاحبه‌ها مطرح شده بعضاً از اصل کتب و مقالات ایشان سودمندتر باشد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: