تاسیس موزه قرآن‌های نفیس نیازمند تلاش جدی مسئولان است


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، علی نویدگویی عصر امروز چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ در جریان بازدید نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از مجموعه نفیس قرآن‌ها و نسخ خطی و چاپ سنگی که در این مرکز به نمایش گذاشته شده است، با تاکید بر اینکه تلاش برای ثبت موزه هنوز منجر به صدور مجوز نشده است، خواستار پی گیری مسئولان مربوطه شد.

وی سپس به معرفی آثار حاضر در این مجموعه پرداخت و گفت: دست کم ۹۰۰ قرآن چاپ دستی، سنگی، چاپ کلیشه، چاپ نفیس از دوره‌های مختلف در این موزه قرار دارد.

نویدگویی از وجود دست کم ۸۰۰ جلد دیوان حافظ در این مجموعه منحصر به فرد خبر داد و گفت: دیوان‌های شعر به همراه تعدادی از کتب تاریخی در این نمایشگاه قرار دارد.

مدیر انتشارات نوید شیراز بخشی از آثار این مجموعه را متعلق به ترجمه‌هایی از قرآن مجید عنوان کرد که از مفسران و مترجمان برجسته کشور است.

وی همچنین از وجود نسخه‌های قرآن کریم به خط «عثمان طاها» در این موزه خبر داد که به مجموعه شخصی اختصاص دارند.

نویدگویی بخشی از اقلام حاضر در این مجموعه را به ابزار چاپ مربوط دانست و گفت: ۱۰ هزار کلیشه و گراور در این موزه در معرض دید قرار گرفته است که گنجینه ارزشمندی از صنعت چاپ کشور به شمار می‌رود.

این در حالی است که در بخشی از مجموعه یادشده که به همت علی نویدگویی گردآوری شده است، افزون بر نسخه‌های خطی، قرآن‌های نفیس و دیوان حافظ، بخشی از آرشیو روزنامه‌های ایران به صورت مجلد و صحافی شده نگهداری می‌شوند.

youtube abone satın al

این مطالب را به اشتراک بگذارید: