تأثیر نقش مادر در تربیت فرزند

نویسنده
حسین مطیع
مترجم
-----------
تعداد صفحات
224 صفحه
سال نشر
1397
قطع
رقعی
ناشر
بوکتاب
شابک
978-964-2775-95-8
قیمت
200000 ریال

تأثیر نقش مادر در تربیت فرزند

Influence of mother’s role on child upbringing

صمیمی‎ترین دوست و رفیق کودک‎تان باشید

دوست داشتن فرزندان، از جمله مواردی است که خداوند به صورت فطری در وجود ما انسا‌ن‌ها قرار داده است، به خصوص در وجود مادران، فلسفه این حكمت الهی بسیار روشن است، به واقع اگر این محبت و مهر مادری که به‌ وسیله هورمون‌های (اکسی‌ توسین) ایجاد می‌شود در وجود مادران نهادینه نبود، احتمالا هیچ مادر‎ی حاضر نمی‌شد حتی یک لحظه هم دردها، رنج‌ها و شب بیداری‌های فرزندانش را متحمل شود.

اما آن‌ چه که قصد داریم به طور اختصار در این مقاله به آن بپردازیم اهمیت و ضرورت این دوست‌داشتن است و اصولا روش‌ها و مهارت‌هایی كه این مهم را ممكن می‌سازند. شاید پذیرفتن این نكته كمی سخت باشد كه مشکلات شخصیتی اكثر قریب به اتفاق ما بزرگ‌ترها به دلیل عدم مهارت دوست داشتن از جانب والدین‌مان در كودكی شكل گرفته است.

چگونه با بچه‌هایمان دوست باشیم

مسئله‌ نیازهای روانی و از جمله نیاز به محبّت، از مباحث اصولی در روانشناسی تربیتی و حتّی روانکاوی است. دوست داشتن و دوست داشته شدن از احتیاجات ضروری انسان است و فقدان آن به شكل غیر قابل باوری آدمی را دچار نقصان در بینش و رفتار می‌كند لذا ضروری است تا والدین توجه لازم و كافی به این نكته داشته باشند. برای این مهم لازم است ابتدا كودكان‌مان را خوب بشناسیم و به یاد داشته باشیم كه دوست‌داشتن آن‌ها بدون شناخت‌شان میسر نیست. دقت كنیم كه آن‌ها آیینه وجود ما هستند. پس هر‌گونه بینش و رفتار آنان انعكاس بینش و رفتار ماست.

لذا اگر آن‌ها دوست داشتن را در وجود ما پیدا كنند آن را می‌آموزند. به یاد داشته باشید اصیل‌ترین و مهم‌ترین احتیاجات روانی کودک، برخورداری از محبّت است. کودکان باید احساس کنند که والدین‌شان با آن‌ها صمیمی و مهربان اند و آنان را در حل مشكلات‌شان یاری می‌کنند. كودكانی كه این حس را درون خویش دریافته‌اند و به این باور رسیده‌اند، مسائل و مشكلات خود را با والدین خود مطرح می‌كنند و راحت‌تر از پس آن‌ها بر می‌آیند. برای برقرای ارتباط و دوستی با آنان اولین قدم پس از خواستن، این است كه فاصله سنی با فرزندان‌تان را در ذهن خود به حداقل برسانید تا بدین‌گونه زمینه‌هایی برای صحبت دوستانه با آن‌ها فراهم کنید. اما توجه داشته باشید كه این ارتباط با حفظ جایگاه‌تان به عنوان والدین باشد.

در دقایقی از شبانه روز، درخلوت آن‌ها وارد شوید و با فرزندتان صحبت کنید و از دیدگاه‌های او با خبر شوید.

سعی کنید در این گفت‌وگوها از مشکلات و دغدغه‌های احتمالی فرزندتان با خبر شوید و برای آنها راه‌حلی بیابید.

سعی کنید قبل از این‌که فرزندتان از شما درخواست کمک کند، خودتان به کمک وی بروید و نگذارید برای رفع مشکل خود، به غریبه‌ها پناه ببرد، حتی اگر این غربیه دوست‌های وی باشند. به عنوان راهی برای برقراری رابطه بیشتر با فرزندان‌تان با آنها تماس جسمانی داشته باشید. کودکان دوست دارند به والدین خود نزدیک باشند.

کنار خود نگاه‌داشتن، آرامش و اطمینان را به آنان منتقل می‌کند. استفاده از یک آغوش گرم به او كمك می‌كند تا یك حامی را در كنار خود باور كنند.

کودکان علاقه‌مند به مشارکت در تصمیم گیری‌ها هستند. تصمیم‌گیری به آنها احساس تسلط و استقلال می‌دهد. سعی كنید در امور مختلف حتی اگر به ظاهر، نظرات آنها را نیز جویا شوید تا بدین صورت این حس را در او تقویت كرده و رابطه دوستی‌تان را محكم‌تر كنید.

جمله خود را با کلمه«باشه؟» تمام نکنید مگرآن‌که آماده باشید«نه» گفتن کودک خود را بپذیرید.

اگر از کودک درخواستی بکنید که منوط به موافقت او باشد، در دام بحث‌های طولانی و حتی جنگ قدرت گرفتار می‌شوید.

برای تفهیم مسائل و موضوعات مختلف به او، زیاد توضیح ندهید. اثربخشی توضیحات ساده معمولاً بیش از بحث‌های طولانی است. در ضمن بچه‌ها خیلی زود از توضیحات مشروح خسته شده و فرار می‌كنند.

به کودک خود توجه کامل داشته باشید و به‌خاطر بسپارید كه حتی یک رابطه سریع اما با توجه‌،می‌تواند نیاز کودک شما را به ارتباط برآورده سازد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *