برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایران

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ چهارمین همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایران (گذشته و حال) از ساعت ۹ الی ۱۹ روز سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه در مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.

زبان‌های ایرانی بخش قابل توجهی از سند هویت ملی و فرهنگی ایرانیان به شمار می‌رود. به جرأت می‌توان گفت زبان فارسی یکی از عوامل حفظ و نگاهبانی این سرزمین از گزند روزگاران بوده و همواره مانع ازهم‌گسیختگی و نابودی هویت ملی و فرهنگی ایران عزیز شده است. بزرگی این درخت تناور به‌واسطه رنج‌هایی است که بزرگانی مانند فردوسی، سعدی و حافظ و دیگر اندیشمندان ایرانی برخود هموار ساخته و با آفرینش آثار ارزشمند زبان فارسی را اینچنین ماندگار ساخته‌اند. به همین ترتیب، زبان‌ها و گویش‌های دیگر نظیر ترکی، عربی و … که در این سرزمین تکلم می‌شوند نقش چشمگیری در تحکیم مبانی فرهنگ و هویت ایران عزیز داشته‌اند.

دیرینگی زبان‌های ایرانی که منشعب از خانواده زبان‌های هند‌ و‌ ایرانی و هند‌و‌اروپایی است به قدمت تاریخ این سرزمین است. تاریخ ادبیات و دانش ایرانی نشان داده که این زبان از توانایی قابل توجهی برای ارائه و انتقال پیچیده‌ترین اندیشه‌های علمی و فلسفی برخوردار است. نگهداری این توانایی و روزآمد کردن آن مستلزم نگاهبانی و پاسداری از زبان‌ها و گویش‌های ایران (گذشته و حال) است. به‌همین منظور مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که توفیق برپایی سه دوره همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایران را داشته است، چهارمین همایش بین المللی زبان‌ها و گویش‌های ایران (گذشته وحال) را در ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌‌کند.

در این همایش شخصیت‌هایی مانند فتح‌الله مجتبایی، ژاله آموزگار، اصغر دادبه و علی اشرف صادقی حضور دارند.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: