برنامه‌های هفته کتاب در استان آذربایجان شرقی تشریح شد

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان شرقی، برنامه‌های بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی این اداره‌کل و ادارات شهرستان‌های تابعه را تشریح کرد.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هفته کتاب فرصت مغتنم و مناسبی برای بازنگری عملکردهای حوزه کتاب، تقویت نقاط قوت برنامه‌ها و طرحها در کنار رفع نقاط ضعف و همچنین افزایش تعاملات فرهنگی در زمینه‌های مختلف حوزه کتاب و کتابخوانی است، عناوین مهم برنامه‌های بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی را در این استان برشمرد.

وی گفت: طی هماهنگی و پیگیری‌های به عمل آمده، برنامه‌های مختلفی از سوی واحد‌های ستادی و ادارت تابعه این ادراه کل ترتیب داده شده است و در طول این هفته حدود ۱۵۰ برنامه به مرحله اجرا درمی‌آید.

محمد پور با اشاره به برنامه‌های برگزار شده در شهرستان تبریز، افزود: برگزاری مصاحبه مطبوعاتی جهت اطلاع‌رسانی عمومی و هدف‌گذاری برنامه‌های استانی، هماهنگی تاکید به ترویج کتابخوانی از طریق خطبه‌های نماز جمعه و همچنین مبلغان و ائمه جماعات در مساجد، دیدار با اهالی قلم، یاوران، کتابداران، خادمان کتاب و کتابخوانی، برگزاری نشست فعالان باشگاه‌های کتابخوانی و کتابگردی با حضور امام جمعه تبریز و مسئولان استانی را از جمله این برنامه‌ها برشمرد.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب در شهرستان‌ها، تصریح کرد: دیدار با ائمه جمعه و مسئولین شهرستانی، اهدای کتاب و نشست‌های کتابخوانی در مدارس، برگزاری نشست شورای فرهنگ عمومی با موضوع کتاب و کتابخوانی، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در مجتمع‌های فرهنگی هنری، برگزاری محافل ادبی با موضوع کتاب و کتابخوانی، حضور در تعدادی از مدارس شهرستان و برگزاری مسابقه کتاب و کتابخوانی در سطح این مدارس از جمله مسابقه کتابخوانی «پرتوی از اسرار نماز» ویژه دانش آموزان و دانشجویان در ملکان از جمله برنامه‌هایی است که در شهرستان‌ها و به همت و هماهنگی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تابعه اجرا خواهد شد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، برگزاری جلسات قصه‌خوانی، جلسات جمع‌خوانی کتاب، فضاسازی و آذین‌بندی کتابخانه‌ها و  تبلیغات محیطی و فضای مجازی، بازدید از روند اجرایی کتابخانه جدیدالاحداث خیرساز روستای روشت بزرگ بناب، برگزاری نشست‌های کتابخوانی و نقد و بررسی کتاب، معرفی کتابهای مفید و برتر در پایگاه‌های خبری و نشریات محلی، نشست معرفی کتاب در مدارس شهرستانها، هماهنگی بازدید دانش آموزان مدارس شهرستان از تعدادی کتابخانه عمومی و در نهایت تهیه و توزیع بروشور معرفی کتابخانه و فعالیت کتابخانه‌های عمومی از دیگر برنامه اجرا شده در طول هفته کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: رونمایی کتاب عشق نامه نویسنده اهری آقای حسین دوستی، مراسم تجلیل از خانواده اقای جوادی اهداگر زمین کتابخانه، اجرای جشن کتاب و کودک، برگزاری برنامه مشاوره کتاب و کتابخوانی، برگزاری مسابقه کتابخوانی اوحدی مراغه‌ای توسّط موسّسه فرهنگی بوستان فرزانگان، برگزاری مسابقه کتابخوانی رادیویی با موضوع «کتاب را دوست بداریم»، مصاحبه سه نویسنده مراغه‌ای در رادیو شهر نیز از جمله این برنامه‌ها خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: این برنامه‌ها به همت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری تعاملی دیگر نهاد‌ها و مراکز مرتبط فرهنگی و کتابخانه‌ای با حمایت این اداره کل در سطح شهرستانها اجرا خواهد شد.

محمد پور با تاکید بر اهمیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی، تصریح کرد: هر چه قدر در این حوزه فعالیت شود، قطره‌ای از دریا هم نبوده و لازم است با تمام توان و اعتقاد در جهت توسعه امر فرهنگ کتابخوانی قدم برداریم.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: