بابائی: رنگ‌آمیزی هنرمندانهِ جنگ، هنرِ جواد کلاته است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آئین رونمایی از کتاب «در هیاهوی سکوت»؛ زندگینامه سردار شهید حاج عباس ورامینی، عصر امروز (یکشنبه ۱۲ اسفندماه)، با حضور خانواده و جمعی از همرزمان شهید در سازمان هنری رسانه‌ای اوج، برگزار شد. این کتاب که در چهار فصل به قلم جواد کلاته تالیف شده، چهاردهمین کتاب از مجموعه ۲۷ کتاب با موضوع فرماندهان ارشد لشکر ۲۷ رسول‌الله است که از سوی انتشارات بعثت ۲۷ به چاپ رسید.
 
گلعلی بابایی؛ نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس در این آئین گفت: نوشتن درباره برخی آدم‌‌ها سخت است. نوشتن درباره آدم‌های چندبُعدی مانند حاج عباس ورامینی، واقعا دشوار است. او یک رزمنده دریادل در میدان جنگ، یک انسان بابصیرت، یک انسان با احساس در مواجهه با خانواده بود. جمع کردن همه این خصوصیات به‌صورت مستند در قالب یک کتاب، کار سخت و البته ارزشمندی است.
 
وی ادامه داد: در نوشتن داستان، دست نویسنده باز است، ولی کتاب مستند ابتدا و انتهای مشخص دارد و برای کلمه کلمه آن باید سند داشته باشیم. لذا جمع کردن همه چیز از جوانی تا شهادت یک فرد مانند حاج عباس ورامینی، کاری دشوار است. این شهید والامقام، از زمان حضور در بین دانشجویان پیرو خط امام، بصیرت سیاسی داشت و بصیرت رزمندگی را هم در جبهه ارائه داد. از ابتدای جنگ در آبادان تا حضور در تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله، از خود خلاقیت نشان می‌دهد.
 
نویسنده کتاب «نقطه رهایی»، بیان کرد: از حضور در صحنه انقلاب و در ادامه رشادت در صحنه‌های نبرد و در خِلال آن سفر حج که اوج عرفان او بود، در کنار مکاتباتی که با خانواده داشت، چیزهای زیادی برای نوشتن وجود دارد. هم زندگی را دوست داشت و هم همیشه آماده شهادت بود. دل‌نوشته‌هایش برای پسرش میثم، می‌توانست یک رمان مستقل باشد. جواد کلاته، در این کتاب همه این خصوصیات را جمع کرده که به‌نظر من کار هنرمندانه‌ای است. تخصص این نویسنده، داستان‌نویسی است و به ندرت کار مستند داشته، ولی در این‌کار، داستان‌نویسی خیلی به او کمک کرد.

 

بابائی در ادامه با اشاره به سخنان رهبری در زمینه ارائه روایت هنرمندانه از جنگ، افزود: در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان فرمودند که من با تحریف وقایع جنگ مخالفم، ولی با رنگ‌آ‌میزی هنرمندانه وقایع و رخدادهای جنگ موافق هستم. این کار می‌تواند به نثر جذابیت و روانی بدهد و در جذب مخاطب بسیار موثر است. یکی از هنرهای جواد کلاته، همین رنگ‌آمیزی هنرمندانه است.
 
وی گفت: کتاب در چهار فصل تدوین شده و از سه زاویه اول شخص، دوم شخص و سوم شخص به رویدادها و مسائل می‌نگرد که ازجمله نقاط قوت آن، ارتباط روایی بسیار خوب در دوم شخص است.
 
این نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس در پایان اظهار کرد: امیدوارم این‌گونه کارها ادامه پیدا کند و وقایع‌نگاری جنگ و زندگی‌نامه‌نویسی که بخشی از آن است، بیشتر و به‌درستی انجام شود. شهید عباس ورامینی که عُمری در گمنامی بود، با این کتاب از سکوت درآمد و شناساندن ایشان، کمک به نسل امروز و بارورتر شدن انقلاب است. نسل امروز که آن دوران را ندیده، از دِل همین کتاب‌ها می‌تواند شهدا را بشناسد و از آن‌ها الگو بگیرد.

او می‌رود دامن کشان  

سمیه جهانگیری؛ همسر شهید عباس ورامینی نیز در این آئین در سخنانی کوتاه، گفت: شهدا، تافته جدا بافته نبودند، آدم‌هایی بودند با نیازهای انسانی. اما آنچه آن‌ها را فرشته‌خو کرد، دل کندن از وابستگی‌های دنیا بود؛ دل کندن از مادری که او را پرورانده، دل کندن از همسری که با او پیوند بسته و فرزندانی که نیازمند آغوش پدر و تکیه‌گاه محکم او هستند و دیگر تعلقات. زمانی می‌رسد که همه اینها کوچک و ناچیز به‌نظر می‌رسند و آن زمان طرف معامله، خداست؛ و چه زیبا معامله‌ای است.
 
وی ادامه داد: شهدا رفتند و به بهترین جایگاه و مقام‌ها رسیدند و ما ماندیم با این بازی‌ها و گل‌به‌خودی‌ها. زمانه، زمانه عجیبی است که اگر دست از دامان ولایت فقیه برداریم، قطعا گم خواهیم شد.
 
همسر شهید عباس ورامینی، با بغضی شکسته در گلو، دو بیت شعر از شیخ اجل؛ سعدی شیرازی ترنم کرد و سخن خود را پایان داد:
«او می‌رود دامن کشان     من زهر تنهایی چشان
دیگر مپرس از من نشان    کز دل نشانم می‌رود»

خاطراتی از زبان هم‌رزمان
 
همچنین در این آئین، سردار یزدی؛ فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص)، سردار فضلی؛ رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع) و سردار کوثری؛ جانشین قرارگاه ثارالله، به‌عنوان هم‌رزمان شهید به بیان خاطراتی از او در سال‌های حماسه پرداختند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: