این کار بدسلیقگی و مغایر با اثربخشی و روح کار فرهنگی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، در تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه ۹۷، در پایان دادگاه ابوالفضل قدیانی، او را به سه سال حبس و مطالعه و رونویسی از سه کتاب «دشمن‌شناسی»، «داستان سیستان» و «حکایت زمستان» محکوم کرد. انتشار تصویر این حکم در حساب توئیتر پسر ابوالفضل قدیانی، واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت که آخرین مورد آن، واکنش دفتر رهبر معظم انقلاب بود.

دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبری با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: این کار بدسلیقگی و مغایر با اثربخشی و روح کار فرهنگی است.
 
در توضیحات دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: «انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رأی و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و بکارگیری آن به‌عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است.
 
دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، هیچ توصیه‌ای به دادگاه‌ها، جهت مطالعه اجباری آثار رهبر انقلاب توسط محکومان ندارد و این کار را مغایر با اثربخشی ‌و روح ‌کار فرهنگی ‌می‌داند.
 
واکنش‌‌ امیرخانی به صدور حکمی جالب‌توجه 

رضا امیرخانی؛ نویسنده کتاب «داستان سیستان»، از افرادی بود که شب گذشت در فضای مجازی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

رضا امیرخانی در واکنش به اینکه ابوالفضل قدیانی محکوم به خواندن و رونویسی از کتابش شده، در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «کتاب را به حکم قاضی نمی‌خوانند؛ کتابی درست خوانده می‌شود که مخاطب، آن را انتخاب کند. اگر قرار است کتاب به فهرست مجازات‌های تکمیلی افزوده شود، به‌تر است پیش از آن، تغییراتی در قانونِ حقوق مولفان و مصنفان انجام پذیرد و در آن پیش‌بینی شود تا از مولفان برای این کار اجازه بگیرند… فقط فراموش نکنیم که با انتشار این سیاهه‌ی کتب، مشکلی خواهیم داشت مثل مشکل سیاهه‌ی شهر‌های محل تبعید!
 
اگر دست‌نویس کتاب را می‌داشتم حتما برای دادگاه ارسال می‌کردم. صدحیف که این کتاب را –ماننده باقی کتاب‌هام- با دست‌گاه نوشته‌ام.»

حکم تکمیلیِ ابوالفضل قدیانی؛ مطالعه و رونویسی از سه کتاب

در حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی و برای مجازات تکمیلی، مطالعه و رونویسی از سه کتابِ «حکایت زمستان» نوشته سعید عاکف، «داستان سیستان» نوشته رضا امیرخانی و «دشمن‌شناسی» از کتاب‌های منتشر شده در انتشارات انقلاب اسلامی، درنظر گرفته شده است. در ادامه معرفی کوتاهی از این اثر، آمده است.
 
«دشمن‌شناسی»
رهبر انقلاب بارها بر کسب بصیرت، بصیرت‌زایی و بصیرت‌افزایی که از ضروریات دشمن‌شناسی به‌خصوص در طوفان حوادث‌اند تأکید کرده‌اند. ایشان شناخت انواع و اقسام حیله‌های دشمن و معرفی آن‌ها و آگاه کردن ملت را بارها و بارها به مسئولان و مردم گوشزد کرده‌اند.
 
کتاب پیش‌رو به منظور شناخت روشهای دشمن و راه‌های مقابله با آن در ۱۴ فصل تعاریف، ضرورت شناخت دشمن، علل و دلایل دشمنی، ماهیّت و ویژگی‌های دشمن، اهداف دشمن، شیوه‌ها، ابزارها و زمینه‌های دشمن، برنامه‌ریزی‌های دشمن، شیوه‌ها و ابزار مقابله با دشمن، اقشار مورد هدف دشمن، عوامل کمک به دشمن، نقش امام راحل در مقابله با دشمن، ایستادگی در برابر دشمن، رسانه‌ها و دشمن، استعمار فرانو و صهیونیسم، بزرگ‌ترین دشمن ملت ایران و کلام آخر تحت عنوان پایان رویارویی ما با دشمنان چه وقت خواهد بود؟ تنظیم شده است.
 
«داستان سیستان»
موضوع کتاب «داستان سیستان» روایتی از سفر رهبر معظم انقلاب در اسفند ۱۳۸۱ به استان سیستان و بلوچستان است. اهمیت این سفر در آن شرایط خاص سیاسی که تنها مدت کمی بعد از جنگ افغانستان و شکست طالبان صورت می‌گرفت، به حدی بود که نه‌تنها رسانه‌های داخلی، که همه‌ خبرگزاری‌های جهانی هم به گزارش اخبار این سفر پرداختند. «داستان سیستان» داستان همراهی ۱۰ روزه‌ رضا امیرخانی با تیم همراه رهبری در سفر سال ۸۱ ایشان به سیستان و بلوچستان است. امیرخانی که در این کتاب هم با استفاده از تسلطش بر زبان فارسی و البته حس طنز توانسته سفرنامه‌ای خواندنی به دست بدهد که در آن، چهره‌های آشنای بسیاری حضور دارند: از خبرنگاران تلویزیونی تا مسئولان مختلف. نویسنده متوجه حواشی بوده و اخبار رسمی دیدارهای رهبر انقلاب را به رسانه‌های دیگر واگذار کرده است: از پلو مرغ‌های سفر، از دقت‌های تیم محافظت، از شور و شوق مردم، از آدم‌هایی که سعی می‌کردند به هر دیداری برسند و خودشان را توی هر دسته و گروهی که دیدار دارند، جا بکنند و حتی از چانه زدن فرزندان رهبر معظم انقلاب در هنگام خرید!
 
«بهمن ۵۷، ساواکی شده‌ای!» این جمله، شروع کتاب است که ملامت یکی از دوستان نویسنده است به او که چرا موقعیت‌سنج نیست و درست وقتی که آمریکا دارد در دو طرف ایران (عراق و افغانستان) عملیات نظامی می‌کند، تازه رگ ولایتش جنبیده! باقی کتاب در واقع جواب نویسنده است به آن دوست که چرا نباید ترسی از دشمن داشت و چرا رگ ولایتش می‌جنبد!
 
نویسنده در جریان سفر، به‌تدریج بیشتر و بیشتر به تصویر نهایی مورد نظرش نزدیک می‌شود. ما این تغییر را همراه با او حس می‌کنیم. حتی چیزهایی مثل فشردگی سفر و حجم بالای برنامه‌ها هم نه از نوشته که از خود لحن و روایت پیداست. (فقط چهار روز اول کتاب، ۱۵۴ صفحه شده و ۶ روز بعدی روی هم از این کمتر است. کل کتاب ۳۰۰ صفحه است.)
 
«حکایت زمستان»
«حکایت زمستان» روایتی متفاوت از دوران دفاع مقدس است. روایت مقاومت‌ها و مظلومیت‌های اسرای ایرانی در زندان‌های بعثی‌ها و منافقین که از زبان آزاده سرفراز عباس حسین‌مردی و با قلم شیرین و شیوای سعید عاکف بیان شده است. در کتاب «حکایت زمستان» عباس حسین‌مردی راوی شجاعت رزمندگان دلیری می‌شود که تا آخرین نفس برای دفاع از دین و سرزمین خود مقاومت کردند. داستان رشادت‌ها و پایداری‌های رزمندگان اسلام، شرایط عجیب و حیرت‌انگیز اردوگاه‌های عراقی، فضای روحی و روانی دشوار دوران اسارت و شکنجه‌هایی که گرچه تصورش برای انسان مشکل است، اما حقایقی است که بر جریده تاریخ ثبت شده است.
 
عباس حسین‌مردی در خلال خاطرات «حکایت زمستان» از ارتباط معنوی اسرا با اهل‌بیت علیهم‌السلام و نجات از مرگ حتمی در زیر شکنجه‌های طاقت‌فرسای بعثی‌ها با توسل به آن ذوات مقدسه سخن می‌گوید و رمز و راز موفقیت‏های آن‌ها را در همین‏جا جستجو می‌کند. خواننده بارها همراه با راویِ کتاب به استقبال شهادت می‌رود و می‌بیند که رزمندگان اسلام چگونه دشمن را در خانه خودش زمین‌گیر کرده‌اند. نثر ساده و روان، تقسیم‌بندی خاطرات به داستان‌های کوتاه مرتبط با هم، ایجاد جذابیت و هیجان در بیان مطالب از ویژگی‌های خوب کتاب «حکایت زمستان» است.
 
ویژگی مشترک این سه کتاب، ارائه اطلاعات و نکاتی درباره انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقام معظم رهبری است. هر کدام از این کتاب‌ها در زمان انتشار مورد استقبال مردم قرار گرفتند و به چاپ‌های دورقمی رسیدند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: