انتشار ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب در یازده ماه سال ۱۳۹۷

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آمار و درصد تغییر کتاب‌های یازده‌ماه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با  یازده ماه سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که کتاب‌های حوزه فلسفه با افزایش ۱۷درصدی نسبت به سال گذشته با بیشترین تغییر مواجه شده است. همچنین موضوع‌های ادبیات و  زبان با افزایش ۱۴ درصدی در جایگاه بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین، موضوع‌های کلیات با ۱۸درصد، دین با ۹ درصد و کمک‌درسی با ۶ درصد بیشترین کاهش را در یازده‌ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ داشته‌اند.

از مجموع ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب منتشر شده در یازده‌ماه سال ۱۳۹۷در کشور ۶۳ هزار و ۹۰۴ عنوان کتاب تالیفی و ۲۱ هزار و ۱۰۸عنوان ترجمه روانه بازار نشر شده است؛ اما در سال ۱۳۹۶، ۶۵ هزار و ۱۰۵ عنوان کتاب تالیف و ۱۹ هزار و ۶۲۳ عنوان ترجمه بوده است.
همچنین، از مجموع ۸۴ هزار و ۷۲۸ عنوان کتاب منتشر شده در یازده‌ماه سال ۱۳۹۶، ۵۱ هزار و ۸۱۶ عنوان چاپ اول و مابقی چاپ مجدد بوده‌اند که تغییر محسوسی در این آمار در سال ۱۳۹۷ به چشم نمی‌خورد.

در یازده ماه سال ۱۳۹۷، شمارگان کل ۱۲۰ میلیون و ۵۴۷ هزار و ۱۹۳ نسخه بوده است که در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۳ درصدی داشته است. بیشترین شمارگان کل در سال ۱۳۹۷ با ۳۳ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۹۴۴ نسخه به موضوع کمک درسی  و پس از آن، کتاب‌های کودک و نوجوان با ۲۶ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۷۳ نسخه اختصاص پیدا کرده است و موضوع ادبیات با ۱۳ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۵۶۸ نسخه، موضوع دین با ۱۱ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۵۷۲ نسخه،  موضوع علوم عملی با ۱۱ میلیون و ۵۳ هزار و ۷۳۲ نسخه و موضوع علوم‌اجتماعی با ۹ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۸۸۱ نسخه، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بیشترین کاهش شمارگان کل نسبت به سال گذشته در موضوع کلیات است.

میانگین قیمت هر کتاب در سال گذشته ۱۷هزار ۷۰۱ تومان بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۷ با افزایش ۲۶درصدی به ۲۲هزار و ۲۲۶ تومان رسیده است. میانگین قیمت هر صفحه نیز در سال ۱۳۹۶ از ۱۱۰۲ریال به ۱۳۸۷ریال در سال ۱۳۹۷ رسیده و افزایش۲۶ درصدی را نشان می‌دهد.

تعداد کتاب‌های کودک‌و‌نوجوان در یازده ماه سال ۱۳۹۶ به ۱۲هزار و ۹۱۶ عنوان رسیده که این آمار با افزایش ۲درصدی در سال ۱۳۹۷به رقم ۱۳هزار و ۲۱۳عنوان رسید.

در یازده‌ماه سال ۱۳۹۷، ۷هزار و ۶۱۱ عنوان كتاب برای كودكان و نوجوانان تالیف شده است كه نسبت به سال گذشته (۷هزار و ۵۷۴ عنوان) تغيير چندانی نداشته است. همچنين میانگین شمارگان كتاب‌های تاليفی كودک و نوجوان ۹ درصد كاهش داشته است.
همچنين ۵ هزار و ۶۰۲ عنوان كتاب در موضوع كودک و نوجوان در یازده‌ماه سال ۱۳۹۷ برای این گروه سنی ترجمه شده است كه نسبت به سال گذشته با  5 هزار و ۳۴۲ عنوان حدود ۵ درصد افزایش داشته است و میانگین شمارگان كتاب‌های ترجمه شده این گروه سنی با کاهش ۹ درصدی مواجه شده است.

براساس آمار و اطلاعات ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه کتاب، ۱۷ هزار و ۷۷۰ عنوان کتاب در حوزه کمک درسی در یازده ماه سال ۱۳۹۶ منتشر شده است که این آمار در سال ۱۳۹۷ با کاهش ۶ درصدی به ۱۶هزار و ۶۱۹ عنوان رسیده است. همچنین میانگین شمارگان کتاب در این حوزه در بازه زمانی مورد بررسی در سال ۱۳۹۷ یک درصد کاهش را نشان می‌دهد و میانگین قیمت کتاب در این حوزه در سال ۱۳۹۷ با ۲۸هزار و ۳۴۶ تومان نسبت به سال گذشته، افزایش ۲۶درصدی مشاهده می شود.
 
در ۱۱ ماه سال ۹۷، تعداد ۵هزار و ۷۸۷ عنوان کتاب بیش از یک بار چاپ و روانه کتابفروشی‌ها شده‌اند که کتاب‌های «پرسش‌های چهارگزینه‌ای شیمی یازدهم» از انتشارات مبتکران با ۵۷ بار چاپ، «دختری که رهایش کردی» از انتشارات میلکان با ۴۴ بار چاپ، «زبان انگلیسی جامع کنکور (نظام جدید)» از انتشارات پیشروان-مبتکران با ۴۴ بار چاپ، «دین و زندگی جامع کنکور» از انتشارات بین المللی گاج با ۳۸ بار چاپ، «فارسی جامع (دهم و یازدهم) – پایه – کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۳۶ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای شیمی ۳: دوازدهم کنکور جدید شامل فصل‌های اول و دوم شیمی دوازدهم» از انتشارات خیلی سبز با ۳۶بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای ریاضیات تجربی جامع: دوازدهم – کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۳۴بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای فیزیک ۳ دوازدهم – رشته تجربی – کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۳۴بار چاپ، «عربی جامع، پایه(دهم و یازدهم)کنکور جدید»  از انتشارات خیلی سبز با ۳۳ بار چاپ، «ملت عشق» از انتشارات ققنوس با ۳۱ بار چاپ، «خودت باش دختر: از باور کردن دروغ‌هایی که درباره‌تان گفته می‌شود دست بردارید تا تبدیل به همان کسی شوید که واقعا هستید» از انتشارات کتاب کوله پشتی با ۳۰ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای شیمی پایه  دهم و یازدهم، کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز  با ۲۹ بار چاپ، «دین و زندگی جامع پایه (دهم و یازدهم)،کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۲۹ بار چاپ، «خاطرات سفیر …: و من سفیر شدم!»  از شرکت انتشارات سوره مهر با ۲۸بار چاپ و «انگلیسی جامع پایه (دهم و یازدهم)، کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۲۸بار چاپ جزو پرتکرارترین کتاب های چاپ مجدد سال ۱۳۹۷ معرفی شدند.

همچنین، از دیگر کتاب‌های پرتکرار سال ۱۳۹۷ می‌توان به کتاب‌های «زیست‌شناسی پایه دهم و یازدهم کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۲۷ بار چاپ، «قرابت معنایی (نظام جدید): آموزش کامل+پرسش‌های چهارگزینه‌ای، پاسخ‌های کاملا تشریحی» از انتشارات الگو با ۲۷بار چاپ، «زیست‌شناسی ۳ (سه‌بعدی) قابل استفاده برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم و داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه‌ها» از انتشارات الگو با ۲۷ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای شیمی ۱ – پایه دهم» از انتشارات خیلی سبز با ۲۵ بار چاپ، «دستور زبان فارسی (نظام جدید): آموزش کامل + پرسش‌های چهارگزینه‌ای،‌ پاسخ‌های تشریحی» از انتشارات خیلی سبز با ۲۵ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای عربی جامع: دوازدهم – کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۲۴ بار چاپ، «کوری» از انتشارات مروارید با ۲۴ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای دین و زندگی ۲ – پایه یازدهم» از انتشارات خیلی سبز با ۲۲ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای دین و زندگی جامع: دوازدهم – کنکور جدید» از انتشارات خیلی سبز با ۲۲ بار چاپ، «بانک تست فیزیک دوازدهم تجربی» از انتشارات بین المللی گاج با ۲۱ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای انگلیسی جامع: دوازدهم – کنکور جدید + کتابچه مجانی واژگان» از انتشارات خیلی سبز با ۲۱ بارچاپ، «پرسش‌های ۴ گزینه‌ای جامع زبان یازدهم» از انتشارات پیشروان- مبتکران با ۲۱ بار چاپ، «پرسش‌های چهارگزینه‌ای عربی زبان قرآن ۲ – پایه یازدهم»از انتشارات خیلی سبز با ۲۰ بار چاپ، «روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان (روش‌ها و مسائل اجرایی)» از انتشارات نوآور با ۱۹ بار چاپ و «هنر شفاف اندیشیدن» از انتشارات چشمه با ۱۹ بار چاپ اشاره کرد.

تعداد دفعات چاپ کتاب در دوره زمانی گزارش حاضر محسابه شده است؛ بنابراین ممکن است تعدادی از چاپ‌های یک کتاب قبل از دوره زمانی این گزارش بوده باشد که در عدد این ستون محاسبه نشده است.

براساس این آمار،  85 هزار و ۱۲ عنوان کتاب منتشر شده در یازده‌ماه سال ۱۳۹۷ از سوی ۵هزار و ۱۴۲ ناشر راهی کتابفروشی‌ها شده است که از این تعداد ۴هزار و ۲۵۰ناشر جز ناشران دارای پروانه نشر و ۸۹۲ ناشر جزو ناشران و ناشر مولفان هستند. از بین ناشران دارای پروانه نشر، ۶۰۱ ناشر یک کتاب، ۴۴۸ ناشر دو کتاب، ۳۲۷ ناشر سه کتاب، ۲۸۴ ناشر چهار کتاب، ۲۱۶ ناشر پنج کتاب، ۱۸۴ ناشر ۶ کتاب، ۱۸۱ ناشر هفت کتاب، ۱۵۴ ناشر هشت کتاب، ۱۱۸ ناشر ۹ کتاب، ۱۲۶ ناشر ۱۰ کتاب عرضه کرده‌اند.

آمار تعداد ناشرانی که بیش از ۱۰ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که ۶۹۵ ناشر ۱۱ تا ۲۰ عنوان کتاب، ۳۰۳ ناشر بین ۲۱ تا ۳۰، ۱۸۳ ناشر بین ۳۱ تا ۴۰، ۱۱۰ ناشر بین ۴۱ تا ۵۰، ۱۹۶ ناشر بین ۵۱ تا ۱۰۰، ۵۳ ناشر بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ۷۱ ناشر بیش از ۱۵۰ کتاب  به جامعه نشر ارائه دادند که در مجموع هزار و ۶۱۱ ناشر بیش از ۱۰ عنوان کتاب در سال جاری منتشر کرده‌اند.
 
ناشران از نظر صنفی و قانونی به دو گروه «ناشران حقوقی» و «ناشران حقیقی» تقسیم می‌شوند.  ناشر حقوقی ناشری است که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه نشر دریافت می‌کند. ناشر حقیقی یا ناشر موردی که عموماً تحت عنوان «ناشر مؤلف» از آن‌ها نام برده می‌شود عبارتند از اشخاص یا سازمان‌هایی که پروانه نشر ندارند و به‌صورت موردی و محدود اقدام به انتشار کتاب می‌کنند.
 
ازجمله ناشران عمومي پركار در یازده ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب بیشترین تعداد کل کتاب‌های منتشر شده می‌توان به انتشارات جنگل با ۷۷۷، نشر چشمه با ۷۴۴، سنجش و دانش با ۴۱۲، شرکت نشر قطره با ۳۹۴، نشر نی با ۳۴۴، نشر مرکز با ۳۳۵، رهنما با ۳۲۴، مروارید با ۳۰۵، آموزشی تالیفی ارشدان با ۳۰۴، شرکت انتشارات سوره مهر با ۲۹۶، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران با ۲۹۱، نگاه با ۲۹۰، مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص) ۲۵۲، صالحیان با ۲۵۱، نوروزی با ۲۴۹، نسل نواندیش با ۲۴۳، ققنوس با ۲۳۹، جاودانه با ۲۳۵، نظری با ۲۲۸، موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران با ۱۹۹، نشر ثالث با ۱۹۱، آوای نور با ۱۹۰، سخنوران با ۱۸۷، ندای کارآفرین با ۱۷۳، بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه با ۱۶۸، راه دکتری با ۱۶۳، مایا با ۱۶۲، دفتر نشر معارف با ۱۵۳، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی با ۱۵۳، فرهوش با ۱۵۳، سها دانش با ۱۵۰، دانشگاه شهید بهشتی با ۱۴۷، به نشر با ۱۴۶، کتاب کوله پشتی با ۱۴۴، موسسه بوستان کتاب با ۱۴۱، مجد با ۱۴۰، شانی با ۱۳۹، فرهنگ نشر نو با ۱۳۸، نیماژ با ۱۳۷، میلکان با ۱۳۵، سروش با ۱۳۴، آرون با ۱۳۲، افراز با ۱۳۲، آموت با ۱۳۱، حیدری با ۱۳۱، سخن با ۱۳۱، نیلوفر با ۱۳۰، آسیم با ۱۲۸، راز نهان با ۱۲۸ و اختر با ۱۲۸ عنوان کتاب اشاره کرد.
 
همچنین، ناشران كودک و نوجوان پركار در یازده ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب بیشترین تعداد کل کتاب هایی که منتشر کرده اند می توان از انتشارات پرتقال با ۸۸۸، هوپا با ۵۱۲، قدیانی با ۴۶۴، شرکت انتشارات فنی ایران با ۳۷۷، ذکر با ۳۵۸، افق با ۳۰۲، پیدایش با ۲۶۳، شهر قلم با ۲۳۷، جنگل با ۱۸۰، برف با ۱۷۲، محراب قلم با ۱۶۴، بلور با ۱۴۹، به نشر با ۱۴۲، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ۱۳۸، جامعه القرآن الکریم با ۱۳۵، ویدا با ۱۱۵، شهر زبان با ۱۱۳، کاردستی با ۹۶، با فرزندان با ۹۳، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی با ۹۱، براق با ۸۹، آریانوین با ۸۸، تیزهوشان با ۸۷، ایران بان با ۸۶، کتاب جمکران با ۸۱، آیسان نگار  با ۷۹، بین المللی گاج با ۷۵، فاطمی با ۷۳، کتاب پرنده با ۷۲و مبتکران با ۷۰ نام برد.
 
براساس این آمار، انتشارات خیلی سبز با ۲هزار و ۴۲۱، بین المللی گاج با هزار و ۶۳۱، مدرسان شریف  با ۷۹۶، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش با ۷۹۱، مبتکران با ۷۵۵، سمت با ۵۵۱، رهپویان شریف با ۵۲۲، میچکا با ۴۸۱، دانشگاه پیام نور با ۳۸۲، الگو با ۳۷۳، مهر و ماه نو با ۳۵۲، موسسه مهرپویا مهراس با ۳۳۱، مدرسان برتر با ۲۷۷، مشاوران آموزش با ۲۵۲، راه با ۲۲۰، پیدار با ۲۱۶، تخته سیاه با ۱۷۸، حلی با ۱۷۳، مولفین طلایی با ۱۵۵ و نوآور با ۱۵۵ عنوان کتاب در فهرست ناشران آموزشي و كمك آموزشي پركار در یازده ماه سال ۱۳۹۷ قرار گرفتند.
 
آمار ۱۱ ماه سال ۱۳۹۷ نشان می دهد ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب از سوی ۵۰هزار و ۷۶۵ مولف شامل ۳۶هزار و ۶۲۴ مولف مرد و۱۴هزار و ۱۴۱ مولف زن و ۱۴هزار مترجم شامل ۸هزار و ۷۲۶ مترجم مرد و ۵هزار و ۴۶۱ مترجم زن منتشر شده‌اند.

در آمار پدید‌آورندگان، منظور از «مولف» پديدآورندگان با همۀ نقش‌های گوناگون (ازجمله نويسنده، گردآورنده، شاعر، مصحح و..) به جز «مترجم» است.

در بهمن‌ماه سال جاری ۱۱هزار و ۳۸۰ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته با ۱۰ هزار و ۱۵۸ عنوان افزایشی  12درصدی را ثبت کرده است. از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶، هزار و ۶۰۹ عنوان با موضوع کودک و نوجوان منتشر شده در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال جاری با افزایش ۲۱درصدی به هزار  947 عنوان رسیده است.
 
همچنین، تعداد کتاب‌های کمک درسی منتشر شده در بهمن ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۲۷درصدی را تجربه کرده است.  11هزار و ۳۸۰ عنوان کتاب منتشر شده در بهمن ماه سال جاری از سوی هزار و ۴۷۲ ناشر شامل هزار و ۳۹۴ ناشر دارای پروانه نشر و ۷۸ ناشر مولف و ناشر موردی در پیش خوان کتابفروشی ها قرار گرفته است.
 
از مجموع ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب در یازده ماه سال ۱۳۹۷ در کشور  استان تهران با ۶۵هزار و ۶۴۴ عنوان کتاب در صدر قرار گرفت که از این تعداد، ۴۷هزار و ۲۰۵ عنوان تالیف و ۱۸هزار و ۴۳۹ عنوان ترجمه  از سوی ناشران تهرانی راهی بازار نشر شده است. همچنین از مجموع کل کتاب های منتشر شده در این استان ۳۷ هزار و ۲۳۷ عنوان چاپ اول و ۲۸ هزار و ۴۰۷  عنوان چاپ مجدد هستند.
 
بعد از استان تهران، استان‌های قم با ۵ هزار و ۳۹۹ عنوان، خراسان رضوی با ۲ هزار و ۹۳۳ عنوان، آذربایجان شرقی با هزار و ۶۸۹ عنوان، اصفهان با هزار و ۴۶۸ عنوان و البرز با هزار و ۱۷۷ عنوان در جایگاه های بعدی قرار دارند.
 
همچنین استان‌های گیلان ۶۵۹ عنوان، مازندران ۶۵۴ عنوان، فارس۶۳۹ عنوان،  قزوین۴۴۲ عنوان، خوزستان ۴۰۳عنوان، گلستان۳۸۸ عنوان، یزد۳۲۷ عنوان، اردبیل۳۲۲ عنوان، کرمان ۳۰۵ عنوان، آذربایجان غربی ۲۸۳ عنوان، زنجان۲۶۴ عنوان، کردستان۲۶۳ عنوان، همدان۲۳۹عنوان، کرمانشاه۲۱۴ عنوان، ایلام۱۹۹عنوان، لرستان۱۷۰ عنوان، سمنان۱۶۵ عنوان، خراسان شمالی ۱۶۱ عنوان، مرکزی۱۶۰ عنوان، خراسان جنوبی ۹۱ عنوان، بوشهر۹۰ عنوان، سیستان و بلوچستان۸۸ عنوان، هرمزگان۷۱ عنوان، چهارمحال و بختیاری ۶۶ عنوان و کهگیلویه و بویر احمد ۳۹ عنوان کتاب در ۱۱ ماه سال جاری منتشر کرده‌اند.
آمار و اطلاعات این گزارش براساس شناسنامه کتاب‌های منتشر شده و مشخصات کتاب‌هایی است که به خانه کتاب رسیده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: