اعلام نامزدهای نهایی مدال «کارنگی» و «گرین‌وی»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، نامزدهای نهایی مدال کارنگی ، که مهم‌ترین جایزه ادبی کتاب کودک در انگلیس است، اعلام شد و هشت اثر برای به دست آوردن جایزه پنج هزار پوندی به رقابت می‌پردازند.
 
نامزدهای امسال مدال کارنگی از آثاری تشکیل شده است که تنهایی، فقر، و سوگواری عزیزی از دست رفته را در قالب داستان ارائه می‌کنند. «سخن استخوانی» نوشته کندی گورلِی، «سرزمین بی‌پایان‌ها» نوشته کیت ساندرز، «گروهی از سایه‌ها» نوشته فرانسیس هاردینج، «خانه‌ای از پاهای جوجه» نوشته سوفی آندرسون، «کارهایی که یک دختر می‌تواند انجام دهد» نوشته سالی نیکولاس در میان آثاری هستند که در میان نامزدهای نهایی قرار دارند.
 
هیئت داوران پس از خواندن ۲۵۴ کتاب نامزدهای نهایی را انتخاب کردند. آلیسون برامول، رئیس هیئت داوران می‌گوید: «موضوع کنار آمدن با تنهایی و همچنین در اقلیت بودن، فقر، و غم از دست دادن عزیزی توجه اصلی نویسندگان کتاب کودک در سال گذشته را تشکیل داده است: «این آثار بدون ‌توجه به ساختاری که نویسنده به کار برده است روایتی قوی دارد.»
 
فهرست بلند امسال شامل چهار رمان منظوم هم بود که سه کتاب به فهرست نهایی هم راه یافتند. «عقب‌نشینی» نوشته کوئام الکساندر، «راهی طولانی» نوشته جیسون رینولدز، «شاعر ایکس» نوشته الیزابت ایسودو سه داستان منظومی هستند که در فهرست نامزدهای نهایی قرار دارند.
 
آلیسون برامول می‌گوید امسال سال خوبی برای آثار منظوم است. حضور شاعر اینستاگرامی روپی کائور سبب شد فروش کتاب شعر در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یابد و زنان و دختران جوان بین ۱۳ تا ۲۲ سال بیشترین تعداد مخاطبان کتب منظوم را تشکیل دادند. فروش آثار شعر به این دلیل است که مشکلات هویتی از طریق شعر بهتر منتقل می‌شود؛ کاری که ژانرهای سنتی به سختی انجام می‌دهند.»
 
پیش از این فقط یک بار رمانی منظوم موفق به دریافت مدال کارنگی شد. در سال ۲۰۱۶ سارا کروسان با داستان «یک» موفق به دریافت مدال کارنگی شد. کروسان امسال با داستان «طلوع ماه»  در میان نامزدهای فهرست اولیه بود اما موفق نشد به فهرست نهایی راه یابد.
 
جایزه ادبی «کارنگی» به افتخار آندرو کارنگی، کارآفرین اسکاتلندی-آمریکایی که در طول عمرش ٢۸۰۰ کتابخانه انگلیسی‌زبان در دنیا ایجاد کرد، راه‌اندازی شده است. نخستین مدال در سال ۱۹۳۶ به برنده اهدا شد.
 
مدال کیت گرینوی در سال ۱۹۵۵ برای بهترین تصویرگری کتاب کودک در انگلستان برپا شد. این مدال به نام کیت گرین وی، تصویرگر محبوب کتاب‌های کودکان سده نوزدهم نامگذاری شده است. این مدال طلا هر سال به همراه کتاب هایی به ارزش ۵۰۰ پوند برای اهدا به یک کتابخانه از سوی کتابداران انجمن کارشناسان کتابخانه‌ای و اطلاعاتی به برجسته‌ترین تصویرگر اهدا می‌شود. در این مسابقه تصویرگران از انگلستان و دیگر کشورهای انگلیسی زبان (به شرط آن که کتاب حداکثر ۳ ماه پس از چاپ در کشور دیگر در انگلستان نیز چاپ شده باشد) با هم رقابت می‌کنند. از سال ۲۰۰۰ برنده مدال کیت گرین وی، جایزه نقدی کولین میرز برابر با ۵۰۰۰ پوند را نیز دریافت می‌کند. کولین میرز حسابدار و گردآورنده کتاب‌های کودکان بود که بخشی از ثروت خود را به این کار اختصاص داد.
 
تا سال ٢۰۰٢ انجمن کتابداران مدیریت جوایز را بر عهده داشت و بعد از آن به کیلیپ یا «موسسه خبره کتابداری و اطلاعات» سپرده شد. تری پرچت، شرلی هیوز، ریموند بریگز، کوئنتین بلیک، فیلیپ پولمن، و سی. اس. لوئیس نیز پیش‌ از این موفق به کسب این جوایز شده بودند.
 
برندگان مدال کارنگی و گرین‌وی در تاریخ هجدهم ژوئن اعلام می‌شود.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: