اعلام فهرست اولیه نامزدهای جایزه داستانی زنان /رقابت سالی رونی، پت پارکر، و آنا بِرنز

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، ۱۶ نویسنده از جمله هفت کتاب‌اولی به فهرست اولیه جایزه داستان زنان راه یافتند. آنا بِرنز، نویسنده «مرد شیرفروش» و برنده بوکر سال گذشته در کنار پت بارکر ۷۵ ساله، و همچنین برنده پیشین جایزه زنان، مادلین میلر از نویسندگان شناخته‌شده حاضر در فهرست اولیه هستند.
 
پت بارکر با داستان جدیدش تحت عنوان «سکوت دختران» در این فهرست قرار دارد. بارکر پیش از این در اولین دوره از جایزه زنان در سال ۱۹۹۵ با کتاب «دیوار روح» در فهرست نهایی قرار گرفت. مادلین میلر هم که در سال ۲۰۱۳ به عنوان برنده انتخاب شد امسال با کتابی جدید تحت عنوان «کِرکه» در فهرست اولیه امسال قرار گرفته است. سالی رونی، نویسنده ۲۷ ساله هم با داستان محبوب «آدم‌های عادی» در این فهرست قرار دارد. «آدم‌های عادی» پیش از این برنده جایزه کاستا در بخش رمان شد و در فهرست نهایی جایزه سال کاستا هم قرار گرفت.
 
فهرست نامزدهای اولیه جایزه داستان زنان به شرح زیر است:

«سکوت دختران» نوشته پت بارکر
«به یاد مانده» نوشته وون فلتون
«خواهرم: قاتل زنجیره‌ای» نوشته اویینکان بریثویت
«برج حوت» نوشته ملیسا برودِر
«مرد شیرفروش» نوشته آنا برنز
«آب تازه» نوشته آکواکی اِمِزی
«آدم‌های نُرمال» نوشته دیانا ایوانز
«آواز قو» نوشته کلی گرینبرگ
«ازدواج آمریکایی» نوشته تایاری جونز
«رستوران چینی درجه یک» نوشته لیلیان لی
«کالاهای بطری‌شده» نوشته یوفی لوین
«آرشیو کودکان گم‌شده» نوشته والریا لوئیزلی
«آواز ستایش پروانه‌ها» نوشته برنیس مک‌فادن
«کِرکِه» نوشته مادلین میلر ( کِرکِه الهه جادو در اساطیر یونان است.)
«دیوار روح» نوشته سارا ماث
«آدم‌های عادی» نوشته سالی رونی
 
هیئت داوران جایزه زنان در سال ۲۰۱۹ از پنج نفر تشکیل شده است. پروفسور کیت ویلیامز، نویسنده، مورخ، و استاد دانشگاه، عارفه اکبر، خبرنگار و منقد، دالی آلدرتون، روزنامه‌نگار و نویسنده، لیلا حسین، مدیر و سارا وود، کارآفرست دیجیتال و روانشناس اعضای هیئت داوران جایزه داستان زنان در سال ۲۰۱۹ هستند.
 
جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه «اورنج» یا «بیلیز» شناخته می‌شد، مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۹۶ و برای بزرگداشت اصالت و برتری آثار زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است. برای شرکت در این جایزه کتاب باید به زبان انگلیسی نوشته و بین ماه‌های آوریل ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ در بریتانیا منتشر شده باشد. پیش از این نویسندگانی چون لیونل شیور، چیماماندا آدیچی، و نائومی آلدرمن برنده این جایزه شده‌اند. سال گذشته «آتش خانگی» نوشته کامیلا شمسی، نویسنده پاکستانی-انگلیسی به عنوان برگزیده جایزه زنان انتخاب شد.
 
نامزدهای نهایی جایزه داستان زنان در تاریخ نوزدهم آوریل و برنده جایزه ۳۰ هزار پوندی در تاریخ پنجم ژوئن اعلام می‌شوند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: