اصالت تاريخی بدون توجه به جهت‌گيری‌های سياسی از ویژگی‌های دفتر شانزدهم است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) عماد هاشمی، مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب گفت: این کتاب شانزدهمین دفتر خاطرات روزنوشت و نوزدهمین مجموعه از خاطرات آیت‌الله هاشمی است و در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، به صورت رسمی رونمایی خواهد شد.
 
وی افزود: در این کتاب، دوره پایانی سازندگی روایت می‌شود و اتفاقاتی که زمینه ساز انتخابات دوم خرداد شد، برای اولین بار انتشار می‌یابد که بسیاری از آنها بکر و تازه و روایت دست اول است. همچنین اقداماتی که برای برگزاری انتخابات سالم و حداکثری انجام شده و مذاکرات پشت پرده گروه‌های  مختلف سیاسی فعال در آن زمان، در کتاب جدید خاطرات آمده است. 
 
عماد هاشمی خاطرنشان کرد: بستر اصلی تحرکات فضای سیاسی کشور برای انتخابات ریاست‏ جمهوری ۷۶، در سال ۱۳۷۵ به انجام رسید. مطالعه خاطرات این سال، فضای واقعی صحنه سیاسی کشور و فرایند تغییر در معادلات سیاسی را به خوبی نشان می‏ دهد و این یادداشت‏ های ارزشمند تاریخی، می تواند واقعیت‏‌های سیاسی بسیاری را برای مورخان و علاقه‏‌مندان تاریخ معاصر روشن سازد.
 
مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب اظهار کرد: در سال ۱۳۷۵ قطار بازسازی کشور با سرعت باورنکردنی پیش می‏‌رفت. در برنامه اول توسعه، چهره كشور به كلى دگرگون شد كه بنا به اذعان ناظران، در همه طول تاريخ ايران بى‌سابقه بود. برنامه دوم، شتاب بیشتری به کارها داد و مردم در سراسر كشور، شاهد كارهای عمرانی و رشد توليد در سايه امنيت و آرامش و روابط عادی بودند. اميد به آينده‌ای تابناك در مردم مشهود بود. اتخاذ سياست اعتدال در همه زمينه‌ها و همگرايی دولت سازندگی با رهبری، ايران را به كانون ثبات و امنيت در منطقه تبديل كرده و اثرات موفقيت‌هاي پي‌درپي، در همه زمينه‌ها به خوبی در سطح جامعه دیده می‏‌شد.
 
وی در خصوص علت انتخاب نام «سردار سازندگی»، برای دفتر خاطرات سال ۷۵ گفت: این سال در واقع آخرین سال دولت سازندگی و اوج شکوفایی دوران بازسازی کشور بعد از جنگ را نشان می‌دهد. در سال‏‌های حیات آیت‌الله هاشمی، نام هر مجموعه از خاطرات، توسط خود ایشان انتخاب می‏‌شد و به جهت تواضع ذاتی ایشان، نام‏‌های انتخابی بیشتر بیانگر حالات آن سال بود و موفقیت‏‌های بزرگ و افتخارآفرین آن دوران را مدنظر نداشت. اکنون انتخاب نام ها، این بخش را نمایان می‌سازد، بنابراین نام کتاب خاطرات سال ۱۳۷۴ «مرد بحران‏‌ها» و نام کتاب خاطرات ۱۳۷۵ «سردار سازندگی»، بر این اساس انتخاب شده است. خوانندگان، در این کتاب، به ثمر رسیدن هشت سال تلاش شبانه‏ روزی در بازسازی اقصی نقاط‏ کشور را مشاهده می‏‌کنند و برازندگی عنوان «سردار سازندگی»، برای این مرد بزرگ تاریخ معاصر و يار صادق امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب، فرمانده شجاع جبهه‌هاي نبرد، سياستمدار اعتدال‌گرا و يار وفادار انقلاب و مردم را تصدیق می‏ کنند.
 
وی تصریح کرد: آثار ماندگار آیت‏‌الله هاشمی، میراث جاویدانی است که دفتر نشر معارف انقلاب، افتخار انتشار آنها را برعهده دارد. ما تاکنون نزديك به ۷۰ عنوان كتاب در حوزه تاريخ معاصر و در ارتباط با سردار سازندگی منتشر کرده‌ایم که بخشی از آن خاطرات روزنوشت ایشان است. دفتر نشر معارف انقلاب، براي پاسخ‏گويي به عطش مشتاقان تاريخ معاصر انقلاب اسلامي، تلاش می‌كند تا هر سال، کتاب‏‌های بیشتری از روزنوشت‌های ايشان را عرضه کند.
 
وی افزود: مطالبی كه در آن سال‌ها به رشته تحرير درآمده است، علاوه بر اهميت روايی نشان‌دهنده تفكر، روحيه و عمل مسئولان كشور در آن سال‌ها است و قطعاً اين خاطرات در تدوين واقعيت‏‌های تاريخ انقلاب اسلامی، دستمايه مفيد و ارزشمندی برای پژوهشگران و مورخان خواهد بود. دفتر نشر معارف انقلاب، صرفاً وظيفه تدوين و انتشار اسناد تاريخ انقلاب اسلامی را وجهه همت خود قرار داده و اين از انتشار بی‌طرفانه خاطرات كه گاه با نارضايتی يك جناح و گاه مطلبی ديگر با نارضايتی جناح مقابل همراه می‌شود، مشخص است. ملاك انتشار در اين دفتر، اصالت تاريخی، بدون توجه به جهت‌گيری‌های سياسی است.
 
کتاب سردار سازندگی، خاطرات ۱۳۷۵، به اهتمام احسان هاشمی فرزند محسن هاشمی، در ۸۴۰ صفحه با جلد سلفون سخت و بیش از پانصد عکس و سند تاریخی، به قیمت ۸۵ هزار تومان، در غرفه دفتر نشر معارف انقلاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: