اشعاری از نویسنده «ربه‌کا» پشت یک قاب عکس پیدا شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، اشعاری از دافنه دوموریه، نویسنده انگلیسی رمان «ربه‌کا» هنگام مرتب کردن آرشیو نامه‌هایش به همراه چند شعر پشت یک قاب عکس پیدا شد.
 
این اشعار روی کاغذی نوشته شده بود و پشت یک قاب عکس از خودِ نویسنده انگلیسی پنهان شده بود. قاب عکسی که ۴۰ سال است نزد مارین بیکر-مانتون، دوست صمیمی دوموریه بود و حالا این اشعار به همراه نامه‌های خانم نویسنده قرار است توسط پسر مانتون به حراج گذاشته شود.
 
رودی لیولد، متخصص حراج در حال مرتب کردن آرشیو اموال دوموریه بود که این عکس را دید: «در حال جست و جو در آخرین جعبه مستندات و اموال روی میز آشپزخانه بودیم که تصمیم گرفتم عکس را از قاب بیرون بیاورم و از نزدیک نگاهش کنم. وقتی عکس را بیرون آوردم کاغذی از پشت آن به بیرون افتاد. فکر می‌کنم این اشعار مربوط به دهه ۱۹۲۰ میلادی هستند.»
 
در یکی از این اشعار آمده است که «چرا من را خسته و پیر می‌بینند و با اندوه می‌فروشند» درطرف دیگر کاغذ نوشته بود «وقتی ده ساله بودم احساس می‌کردم بزرگ‌ترین خوشبختی / دراز کشیدن روی ماسه‌های داغ زیر آفتاب سوزان است/ زمان گذشت تا من فریب ساحل زیر آسمان را بفهمم / و دریابم رویاهایم دروغ‌های گمراه‌کننده‌ای هستند و/ خدای من! چقدر استراحت در تنهایی مسخره است.»
 
لیولد معتقد است این اشعار در دهه سوم زندگی دوموریه نگاشته شده است: «این اشعار به نظر بچه‌گانه نیست و از طرف دیگر پختگی سال‌های بعد نوشته‌های دوموریه را ندارد. شاید به همین دلیل است که نویسنده این اشعار را مخفی کرده است.»
 
علاوه بر این اشعار صدها نامه قرار است در حراج به فروش رود که نشان‌دهنده نوع رابطه دوموریه با شوهرش است. همسر دوموریه به او وفادار نبود و نویسنده در این نامه‌ها کشمکش‌های روحی خود را بیان کرده است. در یک نامه، که پس از مرگ شوهرش ثبت شده بود، جدایی از کسی را که ۳۳ سال در کنارش بود سخت توصیف کرد و نوشت «احساس می‌کنم مردان و زنان جوان خیلی راحت‌تر با غم از دست دادن عزیزشان کنار می‌آیند. من چگونه پس از ۳۳ سال زندگی با این مرد فراموشش کنم؟»
 
قرار است نامه‌های دافنه دوموریه به همراه چند شعر دست‌نویس در تاریخ ۲۷ آوریل در لندن به حراج گذاشته شود.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: