از جدول کاری تا پوشیدن پیژامه/چطور به نویسندگی نظم دهیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از  کریتیوپن، معمولاً تاریخ ادبیات جهان نشان داده نویسندگان افرادی بی‌نظم و آشفته هستند و زیاد در قید و بند ساعات اداری نیستند. البته بر اساس شواهد تاریخی نیز باید گفت که آن‌ها هرچند در امور شخصی انسان‌های بی‌نظمی بودند ولی در امر نویسندگی فوق العاده نظم داشتند و به طور کلی اعتقاد بر این است که هرچه قدر در نوشتن منظم باشید به همان اندازه موفق‌تر خواهید شد.
 
هرچند تجربه نویسندگان بزرگ نشان داده نداشتن رئیس یا ساعات کاری اداری یا تعیین وقت برای تمام شدن رمان و از این جور قوانین که معمولاً قید و بندهای زیادی برای نویسندگان ایجاد می‌کند، موجب ایجاد آثار ادبی ارزشمندی در طول تاریخ شده است ولی خود همین نویسندگان نیز به داشتن نظم کاری در نوشتن توصیه می‌کنند.
 

استیون پرسفلد در کتاب جنگ هنر شروع نوشتن را سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش نویسندگی می‌داند و اعتقاد دارد خلاقیت در نوشتن نیاز به ایجاد شرایط مناسب و نظم کاری دارد. سه روش اصلی پیشنهاد شده توسط این کتاب برای نظم بخشیدن به شغل نویسندگی در زیر آورده شده است که می‌‌تواند برای نویسندگان تازه‌کار مفید باشد:
 
۱٫ برنامه و جدول کاری ایجاد کنید. ایجاد یک فهرستی از کارهای شخصی در کنار نویسندگی برای هر نویسنده خلاقی حیاتی است. شاید گفته باشند که این جدول زمان‌بندی کارها برای هنرمندان و نویسندگان خلاق مضر است ولی یادتان باشد که برای رسیدن به آن سطح از خلاقیت نیاز به نظم هستید. اشتباهی که معمولاً در تفسیر جدول کاری پیش می‌‌آید این است که معمولاً افراد فکر می‌کنند باید دقیقه به دقیقه ساعات روزانه خود را از پیش تعیین شده و روی کاغذ بنویسند ولی اگر از نویسندگان بزرگ پرسیده باشید متوجه خواهید شد که جدول کاری یعنی اینکه مثلاً صبح زود نوشتن را آغاز کنید و در ساعاتی از آخر شب نیز به نوشتن مشغول شوید. به عبارتی اجرای دقیقه به دقیقه برنامه کاری از پیش تعیین شده نه تنها عملی نیست بلکه موجب از بین رفتن خلاقیت و روحیه نوشتن می‌شود.
  mardin escort bayan

۲٫ جایی برای نوشتن پیدا کنید. در خاطرات نویسندگان بزرگ نیز بارها این موضوع را دیده‌ایم که آن‌ها عادت داشتند در مکان بخصوصی بنویسند. سعی کنید جای زندگی و جای نوشتن را از هم تفکیک کنید. اگر در منزل مسکونی شما اتاق‌های بیشتری وجود دارند، یک اتاق را فقط به نوشتن اختصاص دهید. شاید به خاطر همین باشد که بعضی نویسندگان بزرگ ترجیح می‌دادند در دفتر کارشان یا هرجایی غیر از منزل مسکونی به نوشتن مشغول شوند.
 
۳٫ لباس نوشتن هم بسیار مهم است. شاید این مسئله کمی کلیشه‌ای باشد ولی یکی از ابزارهای اصلی ایجاد محیط و شرایط مناسب برای نوشتن لباس نویسنده است. مطمئن باشید هیچ نویسنده بزرگی با کت و شلوارش جملات زیبا را خلق نکرده است. شاید این جمله کمی مضحک و خنده‌دار باشد ولی اگر می‌خواهید خلاق و تولیدکننده باشید، پیژامه را فراموش نکنید. پوشیدن لباس راحت تاثیر زیادی در راحتی و عملکرد شما خواهد داشت.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: