اردبیل به تولید کاغذ سنگی روی آورد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، طبق ادعای سرمایه‌گذار کارخانه، در این مجموعه برای تولید کاغذ به جای درخت و دیگر گیاهان، از سنگ استفاده خواهد شد و هیچ آلودگی و آسیبی بر طبیعت نخواهد داشت.

وی افزود: پایه کار، بی‌کربنات کلسیم است که برای تولید کاغذ تحریر، چاپ، کارتن و بسته‌بندی بسیار مناسب است و معادن آن را در این منطقه مکان‌یابی کرده‌ایم.

به گفته استاندار اردبیل، سرمایه‌گذار این کارخانه، زمین را به صورت مستقیم خریداری کرده و تاکنون نیز برای راه‌اندازی خط تولید، تسهیلاتی دریافت نکرده است.

پیش‌بینی می‌شود این طرح تا ایام‌الله دهه فجر به مرحله بهره‌برداری برسد و برای حدود ۵۰۰ نفر نیز اشتغالزایی کند که در سال رونق تولید امتیاز بالایی برای منطقه به شمار می‌رود.

پیش از این نیز استاندار اردبیل خبر از ایجاد بزرگ‌ترین واحد تولیدی کاغذ سنگی در شهرک گلخانه‌ای سمیان منطقه مغان داده بود که بدون استفاده از درخت و آلودگی زیست محیطی سالانه ۱۲۰ هزار تُن انواع کاغذ نرم (رول، پوشک بچه و…) تولید خواهد کرد.

این مجموعه پس از تهیه دستگاه‌ها بدون استفاده از درخت، بر پایه سنگ معدن، با ۱۲ خط تولید، کار خود را آغاز خواهد کرد.

به این ترتیب، امید می‌رود با بهره‌برداری از این واحدهای تولیدی، پس از کارخانه کاغذ مشگین‌شهر – که اساس کار آن تولید کاغذ از کاغذهای بازیافتی است – استان اردبیل به یکی از قطب‌های تولید کاغذ تبدیل شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: