اختتامیه چهارمین جشنواره خاتم همزمان با ماه مبارک رمضان

علی‌اکبر اشعری؛ رئیس چهارمین جشنواره خاتم (داستان کوتاه ویژه پیامبر رحمت)، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره روند کنونی اجرایی چهارمین دوره این جشنواره، بیان کرد: در این دوره از جشنواره خاتم، ۳۳۹ اثر در بخش بزرگسال و ۲۸۷ اثر در بخش کودک و نوجوان به دبیرخانه ارسال شد. در دوره چهارم، ۲۲ اثر به زبان عربی از کشورهای یمن، سوریه، لبنان و عراق، سه اثر فارسی از نویسندگان افغانستانی و برای نخستین‌بار یک اثر به زبان ترکی آذربایجانی به دبیرخانه جشنواره رسید.
 
وی ادامه داد: در این دوره، برخی استان‌ها حضور چشمگیری در جشنواره داشتند و به‌عنوان نمونه در بخش کودک و نوجوان از استان‌های ایلام، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به ترتیب ۷۰، ۳۶ و ۲۰ اثر به جشنواره ارسال شده است. نکته جالب توجه اینکه، ۸۰ درصد آثار کودک و نوجوان را خودِ بچه‌های بین ۹ تا ۱۵ سال نوشته‌اند و سال گذشته نیز سه نفر از برگزیدگان در همین رده سنی بودند.
 
اشعری گفت: ۸۰ درصد شرکت‌کنندگانِ این دوره، جدید هستند و در دوره‌های قبل جشنواره حضور نداشته‌اند. همچنین در دوره چهارم، شاهد حضور تعداد بیشتری از نویسندگان شناخته‌شده در هر دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان هستیم که ازجمله آن‌ها می‌توان از علی‌محمد رفیعی، حسين لعل بذري، یوسف قوجق، الهام فلاح و محمود پوروهاب نام برد.  

رئیس چهارمین دوره جشنواره خاتم، درباره مراحل داوری نیز افزود: سه داور در بخش کودک و نوجوان و پنج داور در بخش بزرگسال، آثار این دوره را ارزیابی می‌کنند. دوشنبه ۲۰ اسفندماه، مرحله نخست داوری بخش بزرگسال و شنبه ۲۵ اسفندماه نیز مرحله نخست داوری بخش کودک و نوجوان چهارمین جشنواره خاتم به پایان می‌رسد. احتمالا بین ۳۰ تا ۴۰ اثر در هر بخش به مرحله دوم داوری راه پیدا می‌کنند و نتایج داوری مرحله دوم و نامزدهای نهایی چهارمین دوره نیز، نیمه دوم فروردین ۹۸ اعلام خواهد شد.
 
رئیس هیات مدیر دفتر نشر فرهنگی اسلامی در پایان اظهار کرد: آئین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره خاتم که به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موسسه شهر کتاب و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود، اواخر اردیبهشت ۹۸ همزمان با ماه مبارک رمضان خواهد بود.
çankırı escort

این مطالب را به اشتراک بگذارید: