آیین نکوداشت دولت‌محمد بال‌قزل شاعر فقید ترکمن برگزار شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، آیین نکوداشت و رونمایی کتاب اشعار «دولت محمد بال قزل» شاعر کلاسیک ترکمن، به همت انجمن فرهنگی و هنری چاوش صحرا، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن مفاخر شهرستان ترکمن و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، فرماندار بندر ترکمن، نماینده مردم گمیشان، بندر ترکمن، کردکوی و بندرگز در مجلس شورای اسلامی، جمعی از شعرا و اهل قلم منطقه ترکمن‌صحرا و علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر ترکمن برگزار شد.

مجموعه اشعار شاعر فقید ترکمن «دولت محمد بال قزل» به کوشش «مشهد قلی قزل» که خود از نویسندگان و شاعران نام‌آشنای معاصر ترکمن‌صحرا به‌شمار می‌آید، گردآوری و تصحیح و به همت انتشارات «قلم صحرا» در ۱۱۵ صفحه به زبان ترکمنی منتشر شده است.

«دولت محمد بال قزل» فرزند میرزالی و قربان بیکه در سال ۱۸۵۲ میلادی در روستای «پنج پیکر» از توابع بندر ترکمن در استان گلستان به دنیا آمده است و در سال ۱۹۱۲ میلادی در سن ۶۰ سالگی درگذشت و در مجاورت روستای «خواجه لر» به خاک سپرده شد و چون برادرانش از کودکی او را «بالی» صدا می‌زندند، امروزه وی را با نام «دولت محمد بالی قزل» می‌شناسند.

عمده اشعار این شاعر فقید آشنا به موسیقی ترکمن، درباره مشکلات زندگی و دغدغه‌های مردم بوده است. وی اشعارش را به موسیقی درمی‌آورد و آن‌ها را با ساز می‌خواند و به جهت شعرهای زیبا و اجرای بسیار عالی در منطقه شهرت فراوانی دارد.

به عنوان نمونه از اشعار این شاعر کلاسیک ترکمن که در این مجموعه نیز به چشم می‌خورد می‌توان به قطعات زیر اشاره کرد:

گون گؤرونمز کافرلارینگ دردیندن
قان بولوپ، سیل آقدی، آطینگ قارنیندان
یارالی بولوپ سکگیز یریندن
چکری منزیلینه آقدی ییگیتلر

دؤرت یوز سگسن سکگیز طایپا تایلاری
ایچینده مامقولی» اولی بایلاری،
کافر بیلن ترس ساواشان جایلاری،
بولاشیپ، آلا قانا باتدی ییگیتلر

ییگیتلریمیز رستم صفتلی، شیر دی،
دیلینده ثناسی، یانیندا پیر دی،
شاه مردان دییپ ساواشا گیردی،
شهیدلر یولونی توتدی ییگیتلر

دولت مأمد آیدا بیلمن جای به جای،
بارچانی ساقلاسین یارادان خدای،
جفا چکدی، دوردی، «قیزیل داوی بای»
گؤراوغلی یولون توتدی ییگیتلر

این مطالب را به اشتراک بگذارید: