آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی درباره اینکه آیا آماری از اسناد ایرانی در خارج کشور وجود دارد، اظهارداشت: در دهه‌های گذشته بسیاری از اسناد و مدارک کشورمان از ایران خارج شده و در کشورهای دیگر نگهداری می‌شود که برخی از آن‌ها را با رایزنی پس گرفته‌ایم، اما در مجموع اطلاعات و آمار دقیقی از آن‌ها نداریم.

وی ادامه داد: برای مثال بسیاری از اسناد تاریخی مرتبط با گمرک در کشور بلژیک نگهداری می‌شود و هنوز برای تحویل آن‌ها به ایران رضایت نداده‌اند، اما قول دادند که در این زمینه همکاری کنند و تاکنون ضمن برپایی نمایشگاهی مرتبط در ایران، نسخه‌های دیجیتال اسناد و مدارک یاد شده در اختیار ما قرار گرفته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهارداشت: در سال ۹۶ شماری از اسناد و نسخه‌ها از کشور اتریش به ایران انتقال یافت و در انگلیس اسنادی در ارتباط با سال‌های قبل از انقلاب و کودتا وجود دارد که برای تحویل گرفتن آن‌ها تلاش شده است.

وی اضافه کرد: کتابخانه کنگره آمریکا با وجود تحریم‌ها همکاری مستمری با ایران دارد و یک نسخه از کتاب، مجلات و اسناد منتشر شده خود را به‌صورت ماهانه برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارسال می‌کند.

بروجردی با بیان اینکه آماری از اسناد در دست مردم در داخل کشور موجود نیست، گفت: باید این دغدغه بین ایرانیان بوجود آید که بهترین مکان برای این داشته‌های تاریخی و ارزشمند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است، زیرا ضمن حفاظت از آن‌ها می‌توان از فواید آن بهره برد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به اینکه آیا در سیل اخیر و در حوادث مشابه در یکی دو سال گذشته آسیبی به اسناد در آن شهرها وارد شد؟ گفت: در این زمینه در حال ارزیابی هستیم و به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

وی ادامه داد: متاسفانه در آتش‌سوزی سال ۹۶ در انبار وزارت نیرو بسیاری از اسناد از بین رفت و از آن مجموعه درخواست شده است حداقل نسخه دیجیتال آن‌ها را در صورت موجود بودن در اختیار سازمان قرار دهند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: