آئین نخستین سالگرد درگذشت مرحوم شایگان برگزار شد

علی دهباشی؛ مدیر‌مسئول و سردبیر مجله «بخارا» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به برگزاری آئین نخستین سالگرد درگذشت مرحوم داریوش شایگان بیان کرد: صح امروز جمعه دوم فروردین‌ماه) مراسم یاد‌بود استاد شایگان برسر مزار وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

وی افزود: ابتدای مراسم، گزارش کوتاهی درباره یک‌سال فعالیت در نشریه بخارا برای استاد شایگان ارائه کردم. انتشار ویژه‌نامه چهلمین روز درگذشت دکتر شایگان در ۹۰۰ صفحه از‌جمله این اقدامات است. طی یکسال گذشته نیز ترجمه مجموعه اشعار دکتر به قلم گلنار گلناریان با عنوان «از کران تا بی‌کران از دریا به دریا…» و با مقدمه‌ای از دکتر هانری کربن ترجمه شد. در آئین امروز همچنین از  کتاب «جهان شایگان؛ پنج دیدار و گفت‌‌و‌‌گو با داریوش شایگان» به قلم محمد‌رضا ارشاد رونمایی شد.

دهباشی ادامه داد: در ادامه مراسم، استاد بهرام پروین گنابادی، با اشاره به کتاب «پنج‌ اقلیم حضور» درباره ایران‌دوستی و توجه مرحوم شایگان به مسااله و فرهنگ ایران و تاثیر این ویژگی در آثارش سخنرانی کرد؛ علاوه‌براین قطعاتی از نوشته‌های دکتر شایگان با محوریت فرهنگ، مدارا‌جویی و همچنین گفت‌وگوی فرهنگ‌ها را قرائت کردم. شعر‌خوانی شیرین موسوی از کتاب «از کران تا بی‌کران از دریا به دریا…» نیز دیگر برنامه‌ امروز بود.

مدیر مجله بخارا گفت: احمد‌رضا خادمی، مدیر نشر باغ آینه و ناشر کتاب «آسیا در برابر غرب» درباره در چند فرهنگ زیستن دکتر شایگان صحبت کرد و به بیان خاطراتی از دکتر شایگان پرداخت.   
  
دهباشی همچنین بیان کرد: بعد از خاتمه آئین یاد‌بود برای ادای دین، برسرمزار مرحوم دکتر ایرج افشار حاضر شدیم.

استاد بهرام پروین گنابادی،‌ زرتشت اخوان ثالث، مهندس هوشنگ اسماعیل‌زاده، دکتر کیانوش انصاری و سیفی مدیر سایت میهن‌نامه و همچنین جمعی از دانشجویان در آئین نخستین‌ سالگرد درگذشت مرحوم دکتر شایگان حضور داشتند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: